Producent
Cena
-
od
do
259,00 zł
Cena netto: 210,57 zł
289,00 zł
Cena netto: 234,96 zł
319,00 zł
Cena netto: 259,35 zł
139,00 zł
Cena netto: 113,01 zł
149,00 zł
Cena netto: 121,14 zł
164,90 zł
Cena netto: 134,07 zł
179,00 zł
Cena netto: 145,53 zł
109,99 zł
Cena netto: 89,42 zł
599,00 zł
Cena netto: 486,99 zł
199,00 zł
Cena netto: 161,79 zł
160,53 zł
Cena netto: 130,51 zł
18,59 zł
Cena netto: 15,11 zł
Szelki bezpieczeństwa - do czego służą?
Szelki bezpieczeństwa do ochrony przed upadkiem z wysokości- określane również jako szelki asekuracyjne są sprzętem należącym do grupy środków ochrony indywidualnej. Szelki bezpieczeństwa w przeciwieństwie do środków ochrony przeznaczonych do zabezpieczenia większej grupy osób (siatki zabezpieczające, barierki), służą do zabezpieczenia jednej osoby przed ewentualnym upadkiem z wysokości. Głównym zadaniem szelek asekuracyjnych/szelek bezpieczeństwa jest rozłożenie sił oddziałujących na ciało ludzkie w czasie upadku oraz optymalizacja pozycji ciała człowieka w czasie jego spadania z wysokości i w trakcie oczekiwania na jak najszybsze nadejście pomocy.
Szelki bezpieczeństwa i ich rola
Szelki bezpieczeństwa spełniają swoją rolę przy zachowaniu wszystkich wymogów czyli po połączeniu szelek ze stałymi elementami konstrukcyjnymi z zastosowaniem niezbędnych linek bezpieczeństwa, linek do pracy w podparciu oraz amortyzatorów bezpieczeństwa. W ofercie Hurtowni Centrala BHP i sklep BHP Kolbuszowa znajdziecie Państwo szelki bezpieczeństwa z pasem pionizującym i bez pasa pionizującego, szelki bezpieczeństwa firmy Reis.
Jak skonstruowane są szelki bezpieczeństwa
Szelki bezpieczeństwa zbudowane są z taśmy poliamidowej lub poliestrowej odpornej na rozciąganie, odpowiednio ze sobą zszyte specjalne odcinki taśmy, połączone są za pomocą metalowych klamer. W zależności od rodzaju szelek, posiadają one podstawowe wyposażenie lub dodatkowe akcesoria do konkretnych prac wykonywanych na wysokości. Standardowe modele szelek asekuracyjnych posiadają klamrę zaczepową, która jest odpowiedzialna za połączenie szelek z elementami łączącymi i amortyzującymi. Podczas trudnych i wymagających prac wysokościowych, wykorzystywane są modele szelek bezpieczeństwa posiadające dodatkowo przednią klamrę bezpieczeństwa, która jest umiejscowiona na piersi. Pomocnym elementem wyposażenia szelek asekuracyjnych jest także pas biodrowy tzw. pas pozycjonujący, pozwalający na odpowiednią stabilizację ciała użytkownika w trakcie wykonywania prac w podparciu (pas pozycjonujący powinien być wykonany zgodnie z normą PN-EN358). Pas pozycjonujący posiada dwie klamry znajdujące się w okolicy bioder oraz punkt służący do pracy z technikami linowymi usytuowany na wysokości pępka (zgody z normą PN-EN813). Punkty te służą wyłącznie do utrzymania pracownika w pozycji ustalonej, niedopuszczalne jest dopinanie systemów, które miałyby na celu powstrzymanie upadku.
Pasy poliamidowe z których wykonane są szelki bezpieczeństwa mają możliwość regulacji długości, stąd można je dostosować odpowiednio do postury użytkownika. Pasy te znajdują się na ramionach, w okolicy ud oraz na klatce piersiowej. Szelki bezpieczeństwa posiadają jeden lub dwa punkty, które służą do przypięcia odpowiedniego systemu amortyzującego. Punkty te umieszczone są na plecach oraz klatce piersiowej w okolicy mostka. Zgodnie z obowiązującymi normami, punkty zaczepowe oznaczone są literą A lub A/2 (połączenie dwóch połówek stanowi jeden punkt). Wszystkie szelki bezpieczeństwa, aby spełniały swoją podstawową funkcję czyli powstrzymały upadek z wysokości, powinny być odpowiednio dobrane i dopasowane do użytkownika.
Dobór odpowiednich szelek asekuracyjnych
Oferta rynkowa szelek bezpieczeństwa jest obecnie bardzo szeroka. Specjalistyczne sklepy z artykułami bhp dysponują różnymi modelami szelek, wykonywanymi przez najlepszych producentów w tej branży. Dokonując wyboru szelek asekuracyjnych należy pamiętać, aby były one bezpieczne (posiadały odpowiednie atesty i spełniały obowiązujące normy bezpieczeństwa), a także funkcjonalne. Podczas zakupu zwróćmy uwagę do jakiego typu prac szelki będą wykorzystywane oraz dopasujmy je do sylwetki i wzrostu użytkownika. Szelki bezpieczeństwa występują w czterech rozmiarach M, L, XL, XXL, jednak najczęściej spotykamy rozmiary łączone M-XL i XXL. Producenci tego typu sprzętu podają tabele rozmiarowe, które znacznie ułatwiają indywidualny dobór odpowiednich szelek bezpieczeństwa. Oprócz rodzaju prac wykonywanych przy zastosowaniu szelek asekuracyjnych, ważne jest także określenie czasu w jakim będą prowadzone tego typu czynności. W przypadku prac krótkotrwałych i odbywających się niezbyt często, możemy wybrać szelki uniwersalne z zastosowanym podstawowym wyposażeniem. Z kolei gdy praca na wysokości będzie prowadzona przez dłuższy czas, należy dobrać szelki asekuracyjne, które zapewnią większy komfort. Wówczas najlepszy rozwiązaniem będzie zastosowanie dodatkowych elementów wyposażenia szelek bezpieczeństwa tj. podkładki pod uda i plecy czy pas pozycjonujący. Ważnym czynnikiem podczas wyboru szelek asekuracyjnych jest również otoczenie i środowisko wykonywanej pracy. W sytuacji gdy w pobliżu mogą występować strefy z wysoką temperaturą czy oddziaływaniem środków chemicznych, wówczas zabezpieczmy się w szelki asekuracyjne odpowiednio przystosowane do takich warunków.
Kiedy stosujemy szelki bezpieczeństwa
Szelki bezpieczeństwa są niezbędnym i jedynym środkiem ochrony indywidualnej człowieka podczas wykonywania prac na wysokościach i odnosi się do zabezpieczenia przed upadkiem tylko jednej osoby. Innym rodzajem ochrony są siatki zabezpieczające czy barierki, które są odpowiedzialne za zabezpieczenie większej grupy osób podczas prac wysokościowych. Zastosowanie stricte szelek bezpieczeństwa w trakcie pracy na wysokości reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku. Przepisy prawa nakładają na pracodawcę obowiązek używania tego typu urządzeń ochronnych w celu zabezpieczenia pracowników podczas wykonywania prac na wysokości. Przepis prawa nakazuje stosowanie szelek bezpieczeństwa przy pracach na słupach, masztach, konstrukcjach wieżowych, kominach, konstrukcjach budowlanych bez stropów, przy ustawianiu lub rozbiórce rusztowań oraz pracach na drabinach i klamrach na wysokości powyżej 2 m wysokości. Szelki bezpieczeństwa należy stosować przy wykonywaniu:
- prac na dachach (dekarskie, malowanie dachów),
-pracy budowlane i rozbiórkowe domów,
- prace związane z wykonywaniem elewacji i izolacji budynków,
- prace przy budowie i remoncie mostów,
- prace przy myciu okien i czyszczeniu rynien na wysokości,
- prace wiązane z pielęgnacją i przycinaniem wysokich drzew.
Pamiętajmy, że szelki asekuracyjne to najważniejszy element ochrony indywidualnej przy pracach na wysokościach. Prace tego typu powinny być wykonywane przez osoby wykwalifikowane, natomiast pracodawca powinien zachować wszelkie zasady bhp w tym zakresie. Wszystkie osoby wykorzystujące do pracy szelki bezpieczeństwa muszą być przeszkolone w należyty sposób, tak aby sprzęt zabezpieczający był odpowiednio założony i przystosowany do pracy. Szelki bezpieczeństwa wymagają regularnej kontroli pod względem ich przydatności do użytkowania.
Szelki bezpieczeństwa w ofercie naszego sklepu bhp
W naszym sklepie z odzieżą bhp i hurtowni z odzieżą roboczą znajdziecie Państwo bogaty asortyment profesjonalnych szelek bezpieczeństwa do prac na wysokości. Proponujemy szelki asekuracyjne wykonane przez jednego z największych producentów w tej branż czyli firmę Reis. W sprzedaży posiadamy szelki bezpieczeństwa z uprzężą do pozycji siedzącej, szelki z pasem pozycjonującym, szelki z regulacją i bez regulacji wykorzystywane podczas wszelkiego typu prac na wysokościach. Szelki firmy Reis wykonane są z taśmy poliamidowej, niezwykle wytrzymałej i bezpiecznej. Wszystkie dostępne w naszej hurtowni bhp i sklepie internetowym bhp szelki asekuracyjne spełniają obowiązujące normy bezpieczeństwa. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.