14 dni na zwrot Darmowa dostawa od 200 zł Znakujemy odzież sklep@centralabhp.pl 665 002 460

zamowienia hurtowe

Odzież ostrzegawcza - wymagania i rola

Odzież ostrzegawcza jest stosowana wszędzie tam, gdzie występuje zagrożenie, że pracownik wykonujący prace może zostać poszkodowany, potrącony przez pojazdy mechaniczne, maszyny lub inne obiekty. Odzież ostrzegawcza pomimo, że nie jest gwarancją całkowitego bezpieczeństwa dla pracownika, w znacznym stopniu przyczynia się do większej widoczności pracownika podczas pracy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadku z jego udziałem. Na co dzień odzież ostrzegawcza jest stosowana przez pracowników drogowych, operatorów wózków widłowych, służby ratownicze, drwali oraz wszystkich którzy ze względu na możliwość wystąpienia niebezpieczeństwa winni być widoczni. W życiu codziennym każdy z nas również stosuje odzież ostrzegawczą w celu poprawy widoczności i bezpieczeństwa, przykładem może być założenie kamizelki odblaskowej po zmroku kiedy poruszamy się po jezdni lub jedziemy rowerem. W krajach Unii Europejskiej wymagane jest posiadanie na wyposażeniu samochodu osobowego kamizelki odblaskowej. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi mandatem karnym. W poniższym artykule poruszymy temat prawidłowego zabezpieczenia pracowników w odzież ostrzegawczą. Przedstawimy obowiązujące normy dotyczące oznaczenia odzieży ostrzegawczej oraz propozycje odzieży odblaskowej dla pracowników.


Kiedy stosujemy odzież odblaskową

Odzież ostrzegawcza czy inaczej odzież odblaskowa wymagana jest do stosowania w sytuacjach, kiedy osoba musi być widoczna i wizualnie sygnalizowana szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności. Widoczny i dobrze odznaczający się pracownik drogowy czy użytkownik ruchu drogowego jest tym samym bardziej bezpieczny, a niebezpieczeństwo związane z potrąceniem czy wypadkiem znacznie mniejsze. Odzież ostrzegawcza, zadaniem której jest  sygnalizowanie obecności osoby w nią ubranej, powinna być wykonana z następujących rodzajów materiałów:
- materiału o właściwościach fluorescencyjnych w kolorze: czerwonym, pomarańczowo - czerwonym, żółtym, które będą szczególnie odznaczać się w dzień,
- materiału odblaskowego, który jest odpowiedzialny za odbijanie światła w kierunku jego źródła.

 Pracownik drogowy,prawidłowo ubrany: w komplet roboczy fluorescencyjny z elementami odblaskowymi

Pracownik drogowy,prawidłowo ubrany: w komplet roboczy fluorescencyjny z elementami odblaskowymi

 

Podział odzieży ostrzegawczej

Odzież ostrzegawcza podzielona jest na 5 grup:
kamizelki ostrzegawcze,
bluzy, kurtki, koszule, koszulki typu T-shirt,
spodnie do pasa i spodnie ogrodniczki,
kombinezony bez rękawów,
kombinezony.

Normy dotyczące odzieży ostrzegawczej

Norma EN-PN 471 najważniejszy przepis związany z materiałami odblaskowymi, norma ta określa minimalną wielkość powierzchni materiału tła oraz materiału odblaskowego. Materiały odblaskowe według tej normy mają zastosowanie co do odzieży zawodowej dla grup zawodowych: służb porządkowych, pracowników drogowych i służb medycznych.
Norma EN-PN 469 związana jest z niepalnością materiału. Norma ta jest przede wszystkim kierowana jest dla straży pożarnej oraz służb które mają kontakt z ogniem w tym też dla spawaczy. Zgodnie z tym przepisem materiały odblaskowe trudnopalne.
Odzież zawodową o zwiększonej widoczności czyli odzież ostrzegawczą dzieli się na trzy klasy. Wyznacznikiem każdej z klas jest minimalna wielkość powierzchni materiału tła i materiału odblaskowego.


Klasy odzieży ostrzegawczej z udziałem materiału fluorescencyjnego:
• Odzież klasy 3: 80%
• Odzież klasy 2: 50%
• Odzież klasy 1: 14%

Klasy odzieży ostrzegawczej z udziałem materiału odblaskowego:
• Odzież klasy 3:20%
• Odzież klasy 2: 13%
• Odzież klasy 1: 14%

Sposób rozmieszczenia materiału odblaskowego i wielkość obszaru materiału tła na odzieży ostrzegawczej

1. Przykład kamizelki ostrzegawczej


2. Przykład odzieży ostrzegawczej okrywającej tułów oraz koszulka typu t-shirt

3. Przykład odzieży ostrzegawczej okrywającej nogi- spodnie typu ogrodniczki

 

 4. Przykład odzieży ostrzegawczej okrywającej tułów i nogi- kombinezon bez rękawów

 5. Przykład odzieży ostrzegawczej okrywającej tułów, nogi i ręce- kombinezon lub komplet ostrzegawczy

Źródło: www.ciop.pl


Dobierzmy odpowiedni komplet ostrzegawczy

Zaopatrując swoich pracowników w odzież odblaskową, zwróćmy uwagę na jakość materiału oraz to czy zakupiony strój ostrzegawczy spełnia wszystkie wymogi i normy związane z bezpieczeństwem i bhp. Zaprezentuję poniżej odpowiedni komplet roboczy męski kierowany głównie dla pracowników służby drogowej. Komplety dostępne w hurtowni Centrala BHP, sklep BHP Kolbuszowa oraz na stronie internetowej www.centralabhp.pl

Komplet Roboczy Męski Odblaskowy Ocieplany U-VIS ŻółtyKomplet ostrzegawczy męski ocieplany firmy Reis wykonany jest z poliestru oxford na PCV, wyściółka i podszewka kompletu odblaskowego również wykonana z poliestru. W skład kompletu roboczego wchodzi kurtka robocza oraz spodnie robocze ogrodniczki w całości z materiału fluorescencyjnego. Kurtka ostrzegawcza oraz spodnie ostrzegawcze posiadają odpowiednie oznakowanie z użyciem materiału odblaskowego zgodnie z obowiązującymi normami. Kurtka odblaskowa jest zapinana na suwak oraz dodatkowe napy, spodnie robocze zaś wyposażone w szelki dzięki którym długość spodni roboczych można regulować i dostosować do sylwetki. Komplet odblaskowy męski jest ocieplany i nadaje się do pracy w zimie. Komplet ostrzegawczy jest dostępny w rozmiarach od M do 3XL.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl