14 dni na zwrot Darmowa dostawa od 200 zł Znakujemy odzież sklep@centralabhp.pl 665 002 460

zamowienia hurtowe

Gaśnica w samochodzie. Co mówią przepisy?

Gaśnica samochodowa to jeden z przedmiotów, który obowiązkowo powinien znajdować się w każdym samochodzie osobowym.

Przepisy prawne w tym zakresie czyli Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (j.t. Dz.U. z 2018 poz. 588) wprost określają, że gaśnica w samochodzie powinna być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia.

Za brak gaśnicy w samochodzie kierowca powinien się liczyć z mandatem karnym w wysokości od 20 do 500 zł oraz utrudnieniami związanymi z uzyskaniem pozytywnego badania technicznego pojazdu.

Gaśnica samochodowa jaka powinna znajdować się w każdym samochodzie poruszającym się po polskich drogach winna zawierać w sobie co najmniej 1 kg środka gaśniczego.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup gaśnicy proszkowej OGP-1ZBC dostępnej w naszej Hurtowni Centrala BHP i sklepie BHP Kolbuszowa.

Gaśnica proszkowa OGP - 1ZBC ma zastosowanie w samochodach osobowych oraz pojazdach mechanicznych, jej czas działania wynosi 6 s, posiada 1 kg środka gaśniczego i posiada możliwość wielokrotnego napełniania w zakładach serwisowych. Zakup tego typu gaśnicy samochodowej spełni obowiązek posiadania gaśnicy w samochodzie osobowym.

Gaśnice samochodowe - ile?  

Samochód osobowy powinien być wyposażony w co najmniej jedną gaśnicę zawierająca minimum 1 kg środka gaśniczego.

Pozostałe pojazdy są traktowane inaczej, liczba gaśnic jest większa. Przepisy określają wyposażenie w gaśnice w tych przypadkach następująco:

  • samochód ciężarowy przystosowany do przewozu osób – musi być wyposażony w 2 gaśnice z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a druga wewnątrz przestrzeni przeznaczonej do przewozu osób;
  • autobus – musi być wyposażony w co najmniej 2 gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a druga - wewnątrz autobusu, w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; autobus o długości nieprzekraczającej 6,00 m może być wyposażony w 1 gaśnicę;

Podczas rutynowej kontroli drogowej, kierowca pojazdu jest zobowiązany do posiadania gaśnicy samochodowej. Funkcjonariusz jest uprawniony jedynie do sprawdzenia czy gaśnica znajduje się na wyposażeniu samochodu, natomiast nie podlega weryfikacji data jej ważności.

Pozostałe akcesoria w samochodzie

Każdy pojazd oprócz gaśnicy samochodowej, powinien być również wyposażony w trójkąt ostrzegawczy. Trójkąt ostrzegawczy jest niezbędny w razie ewentualnego wypadku czy awarii samochodu. Ostrzega pozostałych uczestników ruchu drogowego o zaistniałym zdarzeniu. Brak trójkąta ostrzegawczego grozi mandatem karnym w wysokości od 20 zł do 500 zł, natomiast nie wystawienie trójkąta podczas wystąpienia awarii to kara w kwocie 150 zł. Warto również zabezpieczyć swój pojazd w pozostałe jakże ważne akcesoria, które wpływają na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem lub w razie jego awarii. Są to:

Nasza Hurtownia BHP i sklep BHP, dysponuje artykułami, które uzupełnią Państwa samochody w obowiązkowe wyposażenie w tym apteczki i kamizelki ostrzegawcze.

Prowadzimy także sprzedaż gaśnic różnego typu czyli gaśnic pianowych, gaśnic proszkowych i gaśnic śniegowych, które są przeznaczone do zabezpieczenia budynków i pomieszczeń wielkopowierzchniowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl