14 dni na zwrot Darmowa dostawa od 200 zł Znakujemy odzież sklep@centralabhp.pl 665 002 460

Zamówienie hurtowe

Odzież robocza- wymogi według Polskich Norm

Wszelkiego typu ubrania robocze, a także obuwie robocze i inny asortyment związany z odzieżą roboczą w jaką pracodawca wyposaża swoich pracowników w zakładzie pracy powinny spełniać wymagania określone przez Polskie Normy. Najważniejszą i podstawową normą obowiązującą odzież roboczą jest norma PN-P-84525:1998 (odzież roboczaubrania robocze). Norma ta określa ogólne wymagania związane z ubraniami/odzieżą roboczą w zależności od tego jakie jest przeznaczenie tej odzieży roboczej. Norma ta określa również podstawowe pojęcia związane z ubraniami roboczymi i ogólnie rozumianą odzieżą roboczą. Podobnie wygląda sytuacja co do wymogów odzieży ochronnej - wymagania ogólne – norma PN-EN ISO 13688:2013-12. Właściwa odzież robocza BHP i odzież ochronna BHP spełnia wymagania określone przez Polskie Normy w zależności od ich przeznaczenia. Wymagania co do odzieży roboczej i odzieży ochronnej i wszelkich ubrań bhp dotyczą poszczególnych procesów ich wytwarzania tj:

  •  projektowania odzieży roboczej, odzieży ochronnej,
  • produkcji ubrań roboczych bhp, ubrań ochronnych bhp,
  • oceny wytworzonych ubrań bhp, odzieży bhp, odzieży ochronnej bhp

Wymogi Polskich Norm jasno określają podstawowe wymiary, zasady i technologię konfekcjonowania, właściwości użytkowe materiałów oraz niezbędnych dodatków do produkcji ubrań roboczych i ochronnych ubrań, odzieży bhp. Norma PN-EN ISO 13688:2013-12 ( zastępująca normę PN-EN 340:2006)- Odzież ochronna - Wymagania ogólne również dotyczy wykonania tego typu odzieży bhp, ergonomii, jakości i nieszkodliwości materiałów odzieży ochronnej na człowieka, znakowania odzieży ochronnej. Norma ta wskazuje także, jakie informacje winien dostarczyć producent odzieży ochronnej bhp wraz z gotowym wyrobem jakim jest właśnie odzież ochronna. Co ważne, Norma PN-EN ISO 13688:2013-12 Odzież ochronna - Wymagania ogólne może być stosowana w połączeniu wyłącznie z innymi normami związanymi z odzieżą roboczą czy odzieżą bhp.

Jaką odzież roboczą wybrać dla pracownika?

Dokonując wyboru i zakupu odzieży bhp i wszelkiego typu ubrań roboczych należy przede wszystkim wziąć pod uwagę warunki pracy. Dobór odzieży roboczej bhp i odzieży ochronnej dla pracowników powinien też być uzależniony od występującego mikroklimatu w środowisku pracy. Odzież roboczą i ubrania bhp należy:

  • dopasować do wymiarów pracownika (w tym wzrostu) oraz płci,
  • dostosować odzież roboczą do dynamiki ruchu i intensywności wykonywanych czynności w trakcie pracy,
  • odzież ochronna i ubrania bhp powinny być bezpieczne, w szczególności w pracy przy maszynach. Strój roboczy nie może być zbyt luźny, aby nie był przyczyną ewentualnego wypadku poprzez pociągnięcie cześć materiału przez maszynę
  •  krój i fason ubrania roboczego i ubrania bhp powinien być dopasowany w taki sposób, by okrywało ciało pracownika

Dobierając odpowiednią odzież roboczą bhp i odzież ochronną, trzeba uwzględnić na jakiego typu zabrudzenia będzie narażone ubranie bhp. Dokonując zakupu odzieży bhp i odzieży ochronnej weźmy pod uwagę czy odzież robocza powinna być ocieplona (kiedy pracownik wykonuje prace na zewnątrz w okresie jesienno- zimowym), czy odzież robocza powinna chronić przed deszczem i czy ubranie ochronne bhp powinno chronić przed wiatrem.
Zgodnie w obowiązującymi przepisami z zakresu BHP oraz zapisami Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz.U. Nr 259, poz. 2173), ubranie robocze stanowią dla pracownika środek ochrony indywidualnej z tzw. 1 kategorii czyli podstawowej i prostej konstrukcji. Odzież robocza czyli zwykłe ubranie robocze wyprodukowane zgodnie zobowiązującymi Polskimi Normami spełnia wymogi z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Taka odzież robocza chroni pracownika przed działaniem zewnętrznych czynników mechanicznych, które skutkują powierzchniowo. Ubranie robocze bhp zgodne z Polskimi Normami zabezpiecza przed słabo działającymi środkami czyszczącymi, których skutki są równie łatwo odwracalne. Odzież robocza i odzież ochronna chroni przed zagrożeniami poprzez kontakt z przedmiotami o wyższej temperaturze, jednak nie wyższą niż 50°C czy też niebezpiecznymi uderzeniami innych przedmiotów. Ubrania robocze zgodne z normami stanowi ochronę przed czynnikami pogodowymi, atmosferycznymi, z wykluczeniem stanów ekstremalnych. Odzież robocza bhp i odzież ochronna bhp, która została wyprodukowana według Polskich Norm zabezpiecza przed lekkimi uderzeniami oraz drganiami, nie wpływającymi na życie człowieka oraz nie wywołującymi trwałych uszkodzeń organizmu. Tego typu ubranie bhp chroni przed światłem słonecznym. Warto zapamiętać dwie Polskie Normy dotyczące ubrań roboczych i odzieży ochronnej, które są gwarantem bezpieczeństwa:

  • norma PN-EN ISO 13688:2013-12 Odzież ochronna - Wymagania ogólne ( zastąpiła normę PN-EN 340:2006)
  • norma PN-P-84525:1998 Odzież robocza - Ubrania robocze

Przykłady odzieży roboczej i odzieży ochronnej spełniającej w/w Polskie Normy dostępne w Hurtowni Centrala BHP, Sklep BHP Kolbuszowa oraz sprzedaży internetowej www.centralabhp.pl


Komplet Roboczy Męski Ocieplany UMO LONG Kurtka Zimowa Długa + Spodnie Ogrodniczki Ocieplane Reis Zielony

Kategoria ochrony I


komplet roboczy meski


Komplet roboczy męski firmy Reis to zestaw składający się z bluzy roboczej oraz spodni ogrodniczek. W ofercie ubranie w kolorach: niebieskim , zielonym i szarym. Ubranie ochronne lekkie i wygodne o kategorii ochrony I. Bluza robocza ubrania posiada dwie kieszenie na stronie frontowej zapinane na rzep, zakończona gumką ściągającą na dole która zabezpiecza przed chłodem i wiatrem. Bluza robocza posiada mankiety i jest zapinana na guziki. Spodnie robocze typu ogrodniczki wyposażone są w regulowane na różną długość szelki oraz guzki przy pasie umożliwiające dostosowanie ich szerokości do sylwetki. Spodnie robocze posiadają dwie boczne kieszenie, dwie kieszenie w górnej partii oraz dodatkową kieszeń na nogawce. Uszyte ze specjalnego wzmacnianego materiału zabezpieczą dolne partie ciała przed możliwymi zagrożeniami przy pracy. Ubranie robocze ma zastosowanie w branżach budowlanej, przemyśle, transporcie czy rolnictwie. Ubranie spełnia normę: PN-EN ISO 13688:2013-12. Komplety robocze dostępne w hurtowni Centrala bhp i sklepie bhp Kolbuszowa w różnych kolorach.

Spodnie Do Pasa Robocze Męskie Australian Line Emerton Cerva


Kategoria ochrony I

Spodnie robocze ogrodniczki wykonane z wytrzymałego, odpornego na przetarcia i ścieranie materiału (bawełna, poliester). Spodnie robocze ogrodniczki posiadają wielofunkcyjne kieszenie zarówno przy pasie jak i na nogawkach, które pozwalają na przechowywanie drobnych narzędzi i przedmiotów niezbędnych do pracy, a także specjalna pętelkę na młotek . Dodatkowo spodnie robocze ogrodniczki posiadają wzmocnienia w okolicach kolan. Krój spodni do pracy jest anatomicznie dopasowany, dzięki czemu nie krępuje ruchów podczas wykonywania prac, a zastosowany w pasie elastyczny ścigacz w pasie dodatkowo sprawia komfort użytkowania. Atutem tego typu spodni roboczych ogrodniczek bhp jest zastosowanie ryglowania w miejscach najbardziej narażonych na ewentualne rozprucia. Regulowane szelki spodni roboczych bhp pozwalają na dopasowanie spodni do wysokości i sylwetki użytkownika. Spodnie robocze ogrodniczki mają zastosowanie przy pracach w rolnictwie, budownictwie, przemyśle, transporcie oraz przy wszelkich prac w trudnych warunkach i terenie. Spodnie do pracy spełniają normę EN ISO 13688:2013-12. Dostępne w rozmiarach od 48 do 62. Spodnie robocze ogrodniczki są dostępne w Hurtowni Centrala BHP i sklepie z odzieżą BHP w Kolbuszowej. W sprzedaży spodnie robocze z firmy Impor, Cerva, Reis.

Bluza Robocza Ochronna Męska Leber&Hollman LH-FMN-J Reis Beżowa

Bluza robocza wykonana z wytrzymałego i oddychającego materiału (bawełna, poliester). Bluza robocza ochronna na przedniej stronie zaopatrzona w dwie obszerne kieszenie zapinane na rzep oraz dwie kieszenie boczne, potrzebne do przechowywania drobnych narzędzi lub przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy. Bluza robocza ochronna posiada wzmocnienia na łokciach. Ponadto atutem tego typu bluzy roboczej jest zastosowanie otworów wentylacyjnych w okolicy pach. Rękawy bluzy ochronnej posiadają elastyczne ściągacze. Bluza robocza ochronna to idealny element strojów nadających się do oznakowania nadrukami reklamowymi w celu identyfikacji firmy lub zakładu. Bluzy robocze mają zastosowanie przy pracach w rolnictwie, budownictwie, przemyśle, transporcie oraz przy wszelkich pracach w trudnych warunkach i terenie. Tego typu bluzy do pracy spełniają wymogi normy EN ISO 13688:2013-12. Dostępna w rozmiarach od 48 do 62. W sprzedaży bluzy robocze z firmy: Cerva, Reis, Impor w Hurtowni Centrala BHP i sklepie BHP Kolbuszowa.

Komplet Roboczy Męski Odblaskowy Ocieplany U-VIS Żółty

Komplet ostrzegawczy męski ocieplany firmy Reis wykonany jest z poliestru oxford na PCV, wyściółka i podszewka kompletu odblaskowego również wykonana z poliestru. W skład kompletu roboczego wchodzi kurtka robocza oraz spodnie robocze ogrodniczki w całości z materiału fluorescencyjnego. Kurtka ostrzegawcza oraz spodnie ostrzegawcze posiadają odpowiednie oznakowanie z użyciem materiału odblaskowego zgodnie z obowiązującymi normami. Kurtka odblaskowa jest zapinana na suwak oraz dodatkowe napy, spodnie robocze zaś wyposażone w szelki dzięki którym długość spodni roboczych można regulować i dostosować do sylwetki. Komplet odblaskowy męski jest ocieplany i nadaje się do pracy w zimie. Komplet ostrzegawczy jest dostępny w rozmiarach od M do 3XL. Komplet ostrzegawczy w kategorii ochrony I.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl