14 dni na zwrot Darmowa dostawa od 200 zł Znakujemy odzież sklep@centralabhp.pl 665 002 460

Zamówienie hurtowe

Maski przeciwpyłowe - zabezpieczenie zdrowia pracowników

Pracodawca zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz przepisami bhp, jest odpowiedzialny za zdrowie i życie pracownika podczas wykonywania pracy, a także na terenie zakładu pracy oraz w drodze do i z pracy. Pracodawca ma obowiązek stworzyć takie warunki, by praca była wykonywana w warunkach bezpiecznych. Podobnie pracodawca winien zabezpieczyć swoich pracowników w odzież robocząobuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnejPracownik powinien być zabezpieczony w niezbędne materiały ochronne w taki sposób, by mógł swoje obowiązki wykonywać efektywnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W przypadku zakładów i stanowisk pracy, gdzie występuje duże zapylenie powietrza wymagane jest stosowanie odpowiednich masek przeciwpyłowychMaska przeciwpyłowa to kolejny bardzo ważny środek ochrony indywidualnej pracownika, który wykonuje czynności na stanowiskach pracy o wysokim zapyleniu powietrza. W poniższym artykule przybliżę, jakie znaczenie dla zdrowia ma zastosowanie masek przeciwpyłowych, jakiego rodzaju maski przeciwpyłowe są dostępne na rynku oraz jaką maskę należy wybrać by spełniała ona swoją funkcję zabezpieczającą. 

W jakim celu stosujemy maski przeciwpyłowe?

Czy maski przeciwpyłowe są rzeczywiście niezbędne? Takie pytanie niejednokrotnie może nam się nasuwać i czy mają one jakikolwiek wpływ na życie i zdrowie pracownika. Pył zawieszony w powietrzu może wywołać co najwyżej kaszel, ale kaszel to przecież nic takiego? Nie zastanawiamy się nad tym, że to właśnie pył i praca w pyle może przynieść drastyczne skutki dla naszego zdrowia, kiedy nie zastosujemy odpowiednich masek ochronnych. Skutki niezastosowania przy pracy na wysokościach kasków ochronnych czy szelek bezpieczeństwa lub amortyzatorów bezpieczeństwa możemy zauważyć od razu przy ewentualnym wypadku z udziałem człowieka. Szkodliwe działanie pyłów w pracy i brak zastosowania masek przeciwpyłowych daje skutki dalekosiężne i szczególnie niekorzystne dla zdrowia człowieka. Niebezpieczne działanie pyłów zawieszonych w powietrzu jest niemal niewidoczne gołym okiem. Pracownicy często nie są świadomi jak ważnym elementem wyposażenia jest maska przeciwpyłowa. W zapylonym środowisku pracy, maska ochronna przeciwpyłowa to konieczność stosowania przez pracowników w celu ich bezpieczeństwa, głównie aby przeciwdziałać późniejszym chorobom płuc i dróg oddechowych. Najczęściej występującymi chorobami, na które zapadają osoby wykonujące prace w środowisku o wysokim stężeniu pyłu jest: astma, alergiczne zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli. W przypadku kontaktu pracowników z pyłami o działaniu rakotwórczym, mogą występować nowotwory oskrzeli, krtani, gardła i układu oddechowego. Możliwość zachorowania na w/w choroby jest ewidentnie sygnałem, aby w każdym przypadku stosować maski przeciwpyłowe. Minimalizują one dostęp szkodliwych pyłów do organizmu człowieka. Maski przeciwpyłowe są jednym z najskuteczniejszych sposobów ochronnych przy pracy w zapylonym środowisku.

Jaką maskę przeciwpyłową wybrać ?

Wybór maski przeciwpyłowej jest bardzo ważny, chodzi głównie o jej skuteczność ochronną, dlatego należy zastanowić się jaką maskę przeciwpyłową należy zakupić. Na początku należy sprawdzić, jak wysoki poziom natężenia pyłu występuje w miejscu pracy oraz jakiego typu są to pyły. To główne czynniki, mające wpływ na dobór odpowiedniej maski przeciwpyłowej. Maski przeciwpyłowe posiadają swoje odpowiednie klasy bezpieczeństwa. Na rynku dostępne są maski przeciwpyłowe o symbolach P1, P2, P3- klasy bezpieczeństwa masek pyłowych.
Maska przeciwpyłowa powinna być wygodna, tak aby pracownik podczas wykonywania swoich obowiązków czuł się komfortowo. Maska przeciwpyłowa nie może przeszkadzać w pracy. Ponadto bardzo ważnym elementem jest również jakość oddychania po założeniu maski przeciwpyłowej. Oddech w masce nie powinien sprawiać trudności, nie może być męczący i kłopotliwy dla osoby wykonującej pracę. Maska przeciwpyłowa nie może też być zbyt luźno założona. Taka nieszczelność będzie powodować, że maska przeciwpyłowa nie będzie spełniać swojej podstawowej roli jaką jest ochrona przed szkodliwym pyłem. Przy doborze maski przeciwpyłowej należy również wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy oraz jej czas wykonywania. Czas w jakim pozostaje pracownik w środowisku zapylonym jest bardzo ważny. Przy wyborze maski przeciwpyłowej trzeba też wziąć pod uwagę intensywność wykonywanej pracy czyli czy wysiłek fizyczny pracownika jest wzmożony, ponieważ wtedy wzrasta zapotrzebowania człowieka na tlen.
Hurtownia Centrala BHP i sklep BHP Kolbuszowa w ofercie sprzedażowej posiadają maski przeciwpyłowe, półmaski zabezpieczające przy pracy w zapyleniu.

Maska Ochronna MAS - M - FFP2DV Z Zaworkiem

Maska przeciwpyłowa z zaworkiem firmy Reis. Maska przeciwpyłowa chroniąca przed toksycznymi aerozolami w stanie płynnym lun stały. Maska przeciwpyłowa z zaworkiem posiada elastyczną gumkę, która skutecznie utrzymuje maskę przy twarzy użytkownika. Wentyl wydechowy maski ochronnej przeciwpyłowej jest usytuowany na wysokości ust. Maska przeciwpyłowa z zaworkiem firmy Reis skutecznie chroni przed pyłami, dymem metalicznym, drobnymi cząstkami, mgłą olejową i ozonem. Maska przeciwpyłowa Reis jest dedykowana pracownikom przy wykonywaniu prac przy obróbce drewna , metali i szlifowaniu. Maska przeciwpyłowa posiada piankowe uszczelnienie, które podnosi komfort użytkowania.

 Maska Ochronna Przeciwpyłowa Bez Zaworka MAS-F-FFP2


Maska przeciwpyłowa Reis to skuteczna ochrona przed nietoksycznymi aerozolami w stanie płynnym i stałym. Maska ochronna przeciwpyłowa bez zaworka posiada elastyczną gumkę, utrzymującą ją przy twarzy użytkownika. Maska przeciwpyłowa chroni przed dymem metalicznym, pyłami, drobnymi cząstkami, mgłą olejową i ozonem. Maska ochronna bez zaworka posiada metalową klamrę na wysokości nosa. Maska przeciwpyłowa Reis dobrze dopasowuje się do kształtu twarzy.

Półmaska Secura SECURA2000-CHEM Zestaw Reis

Silikonowa półmaska SECURA 2000 firmy Reis posiada dwa filtropochłaniacze 2041 A1P2 RD, dwie osłony aerozolowe zamontowane na filtropochłaniaczach za pomocą pierścieni dociskowych. Półmaska Secura chroni układ oddechowy przed pyłami, dymami i aerozolami ciekłymi, a także parami i gazami organicznymi, których temperatura wrzenia jest wyższa niż 65°C. Półmaska jest lekka, wykonana jest z tworzyw sztucznych niewchłaniających substancji chemicznych, ponadto jest trudnopalna oraz antystatyczna. Półmaska Secura posiada wszystkie elementy wymienne, jest łatwa w demontażu, nie utrudnia pracy; dostępna w rozmiarze M/L. Półmaska Secura jest kierowana do pracy przy lakierowaniu, malowaniu, laminowaniu, opryskiwaniu roślin.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl