14 dni na zwrot Darmowa dostawa od 200 zł Znakujemy odzież sklep@centralabhp.pl 665 002 460

Zamówienie hurtowe

Kiedy stosuje się środki ochrony indywidualnej podczas prac na wysokości

Praca na wysokościach z mocy ustawy zaliczana jest do grupy prac wyjątkowo niebezpiecznych. Firmy i zakłady pracy w których pracownicy wykonują prace na wysokościach, zobowiązani są do zastosowania środków ochrony indywidualnej mających na celu zabezpieczać pracownika przed upadkiem z wysokościPrzepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a dokładnie Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku, jasno określa w jakiś sposób oraz przy użyciu jakiego sprzętu należy zabezpieczyć pracownika w czasie wykonywania prac na wysokości

W poniższym artykule przyjrzymy się dostępnym na rynku formom zabezpieczenia pracownika przed upadkiem z wysokości czyli środkom ochrony indywidualnej chroniącym przed upadkiem z wysokości. Przedstawię również ofertę środków ochrony indywidualnej kierowaną dla osób wykonujących pracę na wysokości dostępną w Hurtowni Centrala BHP, sklep BHP Kolbuszowa oraz na stronie internetowej www.centralabhp.pl.

Kiedy wykonujemy pracę na wysokości

Praca na wysokości to każdy rodzaj prac w której różnica poziomów pomiędzy podłożem (posadzką), a stanowiskiem pracy wynosi 1 metr wzwyż. Przykładem tego typu prac są: prace na rusztowaniach, kominach, konstrukcjach budowlanych, stropach, drabinach i wszelkich podwyższeniach. Pracą na wysokościach, zgodnie z przepisami prawa nie jest natomiast:
- praca w której różnica poziomów pomiędzy podłożem (posadzką), a stanowiskiem pracy wynosi 1 metr wzwyż jednak miejsce to jest ze wszystkich stron jest osłonięte pełnymi ścianami lub ścianami wykonanymi ze szkła na wysokości 1,5 metra lub wyżej,
- praca w której różnica poziomów pomiędzy podłożem (posadzką), a stanowiskiem pracy wynosi 1 metr wzwyż jednak miejsce to jest zaopatrzone w stałe i stabilne konstrukcje lub też urządzenia, które skutecznie zabezpieczy pracownika przed upadkiem z wysokości.


Kiedy stosujemy środki ochrony indywidualnej przy wykonywaniu pracy na wysokości

Wykonując prace na wysokości stosuje się środki ochrony indywidualnej w postaci:
hełmu ochronnego/kasku ochronnego przy:
- pracach budowlanych wykonywanych na rusztowaniach
- pracach rozbiórkowe budowli i obiektów budowlanych
- pracach instalacyjnych i montażowych
- pracach przy budowie mostów, masztów, konstrukcji stalowych itp.
Kaski ochronne firmy Reis, dostępne w Hurtowni Centrala BHP i sklepie BHP Kolbuszowa oraz stronie internetowej www.centralabhp.pl spełniają one wymogi związane z ochroną pracownika przy wykonywaniu prac na wysokości.

Kask Hełm Ochronny KAS - EVO3 Żółty Reis

Hełm ochronny/kask ochronny z tworzywa HDPE, idealnie dopasowuje się do głowy dzięki regulacji w obwodzie pasa głównego oraz 3 punktowej regulacji głębokości więźby kasku ochronnego. Hełm ochronny dzięki otworom wentylacyjnym zapewnia cyrkulację powietrza. Atutem kasku ochronnego Reis jest zastosowanie bawełnianego napotnika, pokrytego poliuretanem. Hełm ochronny może być użytkowany w temperaturach od -30ºC do +50ºC. Do kasków firmy Reis można zamontować dodatkowe akcesoria. Ponadto duża powierzchnia zarówno z przodu jak i z tyłu hełmu ochronnego nadaje się do oznakowania nadrukami reklamowymi w celu identyfikacji firmy lub zakładu. Kaski ochronne dostępne w szerokiej gamie kolorów. Kask ochronny stanowi ochronę przed upadkiem z wysokości przy wykonywaniu prac na podwyższeniach.
środki ochrony przed upadkiem z wysokości przy:
- pracach na masztach, wieżach, słupach, konstrukcjach
- pracach w kanałach i szybach ściekowych
- pracach na wieżach wiertniczych

Szelki bezpieczeństwa lub szelki asekuracyjnesprzętem należącym do grupy środków ochrony osobistej. Szelki bezpieczeństwa w przeciwieństwie do środków ochrony przeznaczonych do zabezpieczenia większej grupy osób tj. siatki zabezpieczające przed upadkiem z wysokości czy barierki, służą do zabezpieczenia jednej osoby przed ewentualnym upadkiem z wysokości. Głównym zadaniem szelek asekuracyjnych/szelek bezpieczeństwa jest rozłożenie sił oddziałujących na ciało ludzkie w czasie upadku oraz optymalizacja pozycji ciała człowieka w czasie jego spadania z wysokości i w trakcie oczekiwania na jak najszybsze nadejście pomocy. Szelki bezpieczeństwa spełniają swoją rolę przy zachowaniu wszystkich wymogów czyli po połączeniu szelek ze stałymi elementami konstrukcyjnymi z zastosowaniem niezbędnych linek bezpieczeństwa, linek do pracy w podparciu oraz amortyzatorów bezpieczeństwa.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli szelek bezpieczeństwa. Aby były one funkcjonalne, należy odpowiednio dobrać ich typ i rozmiar, tak aby dostosować szelki do sylwetki, wzrostu i wagi użytkownika, a także rodzaju prac wykonywanych w szelkach bezpieczeństwa. Szelki występują w czterech rozmiarach M, L, XL, XXL, zazwyczaj rozmiary są łączone i dostępne są wersje: M-XL i XXL. Producenci szelek bezpieczeństwa podają tabele rozmiarowe, które ułatwią dobranie odpowiednich szelek bezpieczeństwa. Przy zakupie szelek należy też wziąć pod uwagę rodzaj czynności wykonywanych w szelkach bezpieczeństwa, a także czas prowadzonej czynności. Jeżeli prace są krótkotrwałe i odbywają się niezbyt często można wybrać uniwersalny, podstawowy rodzaj szelek bezpieczeństwa. W przypadku gdy praca w szelkach będzie długotrwała należy dobrać szelki bezpieczeństwa które zapewnią dostatecznej wygody przy pracy, takimi elementami są podkładki pod uda i plecy oraz pas biodrowy/pas pozycjonujący. Przy doborze szelek bezpieczeństwa trzeba też zwrócić uwagę na otoczenie w jakim praca jest wykonywana. Jeżeli w pobliżu mogą znajdować się strefy z wysoką temperaturą czy działaniami środków chemicznych wówczas należy zabezpieczyć się w odpowiednio do tego przystosowane szelki bezpieczeństwa. Uzupełnieniem omawianych szelekamortyzatory bezpieczeństwa, linki bezpieczeństwa, pas pionizujący chroniący przed upadkiem, statywy bezpieczeństwa i urządzenia samohamowne również dostępne w Hurtowni Centrala BHP, sklep BHP Kolbuszowa oraz stronie www.centralabhp.pl.


Szelki Bezpieczeństwa OUP - KRM - FBH - 1 Ochrona Przed Upadkiem Z Wysokości Reis

Amortyzator Bezpieczeństwa OUP - KRM - EAFRL Reis


Pas Pozycjonujący OUP - KRM - WPD Ochrona Przed Upadkiem Z Wysokości Reis

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl