14 dni na zwrot Darmowa dostawa od 200 zł Znakujemy odzież sklep@centralabhp.pl 665 002 460

zamowienia hurtowe

Szelki bezpieczeństwa, kiedy stosujemy?

Szelki bezpieczeństwa określane również jako szelki asekuracyjne są sprzętem należącym do grupy środków ochrony osobistej. Szelki bezpieczeństwa w przeciwieństwie do środków ochrony przeznaczonych do zabezpieczenia większej grupy osób (siatki zabezpieczające, barierki), służą do zabezpieczenia jednej osoby przed ewentualnym upadkiem z wysokości. Głównym zadaniem szelek asekuracyjnych/szelek bezpieczeństwa jest rozłożenie sił oddziałujących na ciało ludzkie w czasie upadku oraz optymalizacja pozycji ciała człowieka w czasie jego spadania z wysokości i w trakcie oczekiwania na jak najszybsze nadejście pomocy. Szelki bezpieczeństwa spełniają swoją rolę przy zachowaniu wszystkich wymogów czyli po połączeniu szelek ze stałymi elementami konstrukcyjnymi z zastosowaniem niezbędnych linek bezpieczeństwa, linek do pracy w podparciu oraz amortyzatorów bezpieczeństwa. Normy dotyczące użytkowania szelek bezpieczeństwa:

PN-EN 361:2005 Środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości. Szelki bezpieczeństwa
PN-EN 358:2002 Indywidualny sprzęt ochronny ustalający pozycję podczas pracy i zapobiegający upadkom z wysokości
Pasy ustalające pozycję podczas pracy i ograniczające przemieszczanie oraz linki ustalające pozycję podczas pracy
PN-EN 363:2008 Środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości.
Systemy powstrzymywania spadania

 W ramach kontroli szelek bezpieczeństwa należy także zwrócić uwagę na normy związane z użytkowaniem pozostałych elementów systemów zabezpieczenia przy pracach na wysokościach tj. łączniki, zatrzaśniki, karabińczyki.

 Szelki bezpieczeństwa - oznakowanie.

Każde szelki bezpieczeństwa powinny posiadać certyfikat bezpieczeństwa CE, który gwarantuje bezpieczne stosowanie szelek przez pracowników przy wykonywaniu prac na wysokościach. Szelki bezpieczeństwa powinny być wykonane zgodnie z ogólnoeuropejską normą PN-EN 361. Stosowanie szelek bezpieczeństwa, które nie posiadają odpowiednich oznaczeń względem norm bezpieczeństwa nie powinny być używane, ponieważ nie zapewniają 100 % bezpieczeństwa w chwili zagrożenia zdrowia i życia pracowników. Przy zakupie szelek bezpieczeństwa należy sprawdzić, czy posiadają one kartę użytkowania. Karta służy do dokonywania wpisów o wykonywanych naprawach, kontrolach oraz parametrach szelek.

Jak są zbudowane szelki bezpieczeństwa

Szelki bezpieczeństwa zbudowane są z odcinków taśm poliamidowych, specjalnie ze sobą zszytych i połączonych poprzez metalowe klamry. W zależności od modelu szelek bezpieczeństwa posiadają one standardowe wyposażenie lub dodatkowe przystosowane do konkretnych prac na wysokości. Podstawowe modele szelek bezpieczeństwa są wyposażone w klamrę zaczepową. Ten element stanowi podstawę do połączenia szelek z większością dostępnych elementów łączących i amortyzujących. Szelki bezpieczeństwa bardziej złożone posiadające dodatkowo przednią klamrę zaczepową usytuowana na piersi. Dodatkowym elementem wyposażenia szelek bezpieczeństwa jest pas biodrowy/ pas pozycjonujący służący do stabilizacji podczas wykonywania prac w podparciu. Ponadto pasy z których wykonane są szelki bezpieczeństwa zazwyczaj posiadają możliwość regulowania, dlatego można je dostosować do prac dla jednego użytkownika.

Dobór odpowiednich szelek bezpieczeństwa

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli szelek bezpieczeństwa. Aby były one funkcjonalne, należy odpowiednio dobrać ich typ i rozmiar, tak aby dostosować szelki do sylwetki, wzrostu i wagi użytkownika, a także rodzaju prac wykonywanych w szelkach bezpieczeństwa. Szelki występują w czterech rozmiarach M, L, XL, XXL, zazwyczaj rozmiary są łączone i dostępne są wersje: M-XL i XXL. Producenci szelek bezpieczeństwa podają tabele rozmiarowe, które ułatwią dobranie odpowiednich szelek bezpieczeństwa. Przy zakupie szelek należy też wziąć pod uwagę rodzaj czynności wykonywanych w szelkach bezpieczeństwa, a także czas prowadzonej czynności. Jeżeli prace są krótkotrwałe i odbywają się niezbyt często można wybrać uniwersalny, podstawowy rodzaj szelek bezpieczeństwa. W przypadku gdy praca w szelkach będzie długotrwała należy dobrać szelki bezpieczeństwa które zapewnią dostatecznej wygody przy pracy, takimi elementami są podkładki pod uda i plecy oraz pas biodrowy/pas pozycjonujący. Przy doborze szelek bezpieczeństwa trzeba też zwrócić uwagę na otoczenie w jakim praca jest wykonywana. Jeżeli w pobliżu mogą znajdować się strefy z wysoką temperaturą czy działaniami środków chemicznych wówczas należy zabezpieczyć się w odpowiednio do tego przystosowane szelki bezpieczeństwa.

Kiedy korzystamy z szelek bezpieczeństwa

Zastosowanie szelek bezpieczeństwa reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku, § 110 „… Przy pracach na słupach, masztach, konstrukcjach wieżowych, kominach, konstrukcjach budowlanych bez stropów, a także przy ustawianiu lub rozbiórce rusztowań oraz przy pracach na drabinach i klamrach na wysokości powyżej 2 m nad poziomem terenu zewnętrznego lub podłogi należy w szczególności zapewnić stosowanie przez pracowników, odpowiedniego do rodzaju wykonywanych prac, sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości jak: szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa przymocowaną do stałych elementów konstrukcji, szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym (do prac w podparciu - na słupach, masztach itp.) oraz stosowanie hełmów ochronnych przeznaczonych do prac na wysokości…”. Prace przy których należy stosować szelki bezpieczeństwa to m.in.:

  • prace przy budowie czy rozbiórce budynków,
  • prace na dachach,
  • prace przy elewacji i izolacji budynków,
  • prace przy budowie i remoncie mostów,
  • prace przy myciu okien, czyszczeniu okien i rynien na wysokości,
  • prace pielęgnacyjne wykonywane na drzewach.

Szelki bezpieczeństwa jako element ochrony indywidualnej może być używany przez osoby przeszkolone w trakcie wykonywania prac na wysokości. Szelki bezpieczeństwa powinny być regularnie kontrolowane pod względem przydatności do użytkowania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl